Maska do włosów – jakie błędy popełniasz?

Nie każdy wie, jak stosować maski do włosów. Często słyszy się, że jakaś maska obciążyła włosy, stały się napuszone, matowe i sklejone. To zdarza się jednak bardzo rzadko. Problem może tkwić w tym, że używasz maski nieprawidłowo. 

Jakie błędy popełniasz?

Nakładasz zbyt dużo maski

Myślisz, że im więcej produktu, tym lepiej? Wcale tak nie jest. Jeżeli przesadzisz z ilością kosmetyku, możesz spodziewać się tłustych, klejących, matowych włosów po wysuszeniu. Możesz pozwolić sobie na większą ilość, kiedy używasz maski przed myciem. Wtedy możesz mieć pewność, że dokładnie się jej pozbędziesz, ponieważ nadmiar zmyje nie tylko woda, ale też szampon.

Trzymasz maskę za krótko

Maska nie zdąży wchłonąć się we włosy, jeżeli od razu ją spłuczesz. Czekasz 2-3 minuty? Powinno być jej naprawdę mało, aby choć trochę wsiąknęła we włosy. Najlepiej sprawdzi się większa ilość maski przed myciem. Pozostaw produkt na włosach na około 30 minut, po czym umyj skórę głowy szamponem.

Niewłaściwie myjesz włosy

Maska może źle działać, jeżeli myjesz włosy niewłaściwie. Tak, to możliwe. Prawdopodobnie używasz źle dobranego szamponu, nie spłukujesz go dokładnie, nieprawidłowo myjesz skórę głowy. Dodatkowe użycie maski sprawi, że włosy będą napuszone, przeciążone, splątane, matowe czy nawet klejące i przetłuszczone. Podstawą pięknych włosów jest ich prawidłowa pielęgnacja.

Używasz nieodpowiedniej maski

Maska niedostosowana do twoich włosów nie przyniesie oczekiwanych efektów. Musisz dobrać maskę, która będzie odpowiednia dla rodzaju i typu włosów. Najpierw musisz określić, czy dysponujesz nisko-, średnio- czy wysokoporowatymi. Czy są suche, zniszczone, matowe, a może jednak gęste i mięsiste?

Ciężkie maski polubią włosy, które są przesuszone, zniszczone i przerzedzone. Gęste natomiast potrzebują maski, która w składzie ma silikony i dużą zawartość olejów.

Włosy o wysokim stopniu porowatości nie znoszą oleju kokosowego i zbyt wielu ziół. W zasadzie odpowiednie będzie dla nich wszystko, ale z umiarem. Nietrudno jest przeproteinować włosy. Nigdy nie nakładaj zbyt dużej porcji kosmetyków, olejków i silikonów.

Rozprowadzasz kosmetyk niedokładnie

Jeżeli rozprowadzisz kosmetyk chaotycznie, nie wchłonie się we wszystkie struktury włosa, przez co część będzie wyglądała inaczej niż pozostałe. Nie wygląda to atrakcyjnie. Wydzielaj poszczególne pasma i postaraj się nawilżyć całą fryzurę. Wcieraj maskę energicznie. Aby mieć pewność, że produkt został rozprowadzony dokładnie, rozczesz włosy grzebieniem.

Niedokładnie płuczesz włosy

Maska nie sprawi, że nasze włosy będą gładkie, lśniące i piękne, jeżeli nie spłuczemy jej dokładnie. Przyniesie odwrotny efekt – poskleja fryzurę i stanie się matowa.

Istnieją maski, których nie trzeba spłukiwać. Jednak żeby przyniosło to efekt, musisz nałożyć jej minimalną ilość i rozprowadzić kosmetyk wyłącznie po umyciu włosów.

Jeżeli chcemy spłukać maskę, pamiętajmy, że należy to zrobić z wyjątkową dokładnością. Najpierw masujemy włosy i płuczemy je ciepłą wodą. Odchylamy pasma, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków. Na koniec domykamy łuski włosów za pomocą letniej wody.

Nakładasz maskę na zbyt mokre włosy

Najpierw musisz odsączyć włosy z nadmiaru wody. Inaczej maska nie ma szansy, żeby wchłonąć się w nie odpowiednio. Stosowana na zbyt mokrych włosach jedynie spłynie z ich powierzchni.

Maska zbyt blisko skóry głowy

To błąd! Jeżeli nie masz przesuszonych włosów od nasady aż po same końce, maska nie powinna dotykać skóry głowy. Stosuj maskę wyłącznie na najbardziej suche i uszkodzone miejsca.

Maska to nie wszystko

Nie zawsze wystarczy maska, żeby włosy były piękne i błyszczące. Wzmocnisz jej działanie przez dodanie kilku kropel oleju albo serum z silikonem.

Nałóż maskę na włosy po olejowaniu na sucho. To wzmocni działanie maski. Po zmyciu maski możesz wetrzeć we włosy serum z silikonem.

Ciągle ta sama maska

Nie przyzwyczajaj włosów do jednego produktu, bo przestanie działać tak, jak należy. Używaj maski maksymalnie 2 razy w tygodniu, bo jej nadmiar wcale nie zadziała lepiej.

Niewiedza może brać się z tego, że jeszcze nie poznałaś swoich włosów wystarczająco. Musisz sporo przejść, aby dowiedzieć się, jakie produkty są dobre dla twoich włosów. Obserwuj ich reakcję na kosmetyki i wyciągaj wnioski, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.