Kozieradka w pielęgnacji włosów – właściwości, efekty

Mówi się, że kozieradka wcierana w skórę głowy jest w stanie przyspieszyć ich wzrost i zahamować łysienie. Czy jest w tym ziarno prawdy? Czas na przegląd właściwości kozieradki i efektów, jakie daje jej stosowanie na włosy.

O kozieradce możemy przeczytać na wielu portalach internetowych i blogach. Nie cichną zażarte dyskusje o tym, czy jej stosowanie w pielęgnacji włosów ma sens.

  • Zwolennicy kuracji kozieradką podkreślają, że to najlepszy naturalny sposób na mocne, zdrowe włosy, które nie wypadają i rosną szybciej.
  • Przeciwnicy kozieradki podchodzą do tego z dystansem i twierdzą, że jest wiele skuteczniejszych sposobów na wzmocnienie włosów.

Zanim opowiemy się po którejś ze stron, warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie właściwości ma kozieradka. Wiemy, że stosowana była od wieków, choć początkowo głównie w medycynie ludowej. Później przyszedł czas, w którym zapomnieliśmy o niej na chwilę, aby dziś znowu odkryć cenne właściwości tej pospolitej rośliny i tym razem wykorzystać ją również w pielęgnacji.

Kozieradka. Co to takiego?

Słyszysz „kozieradka”, myślisz… No właśnie! Mało kto wie, czym jest kozieradka, choć stała się tak popularna w domowej pielęgnacji włosów.

To dość pospolita roślina, która wyglądem przypomina koniczynę. Nazywana jest bożą trawką lub greckim sianem, choć uprawiana jest nie tylko w krajach śródziemnomorskich. Jej owocami są długie strąki o korzennym zapachu, z których najcenniejsze są nasiona – to je wykorzystuje się w leczeniu i pielęgnowaniu.

Co ciekawe nasiona kozieradki to źródło: flawonoidów, witaminy C, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy A, minerałów (takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, krzem, sód i cynk), a także białek, zdrowych tłuszczów i olejków eterycznych.

Właściwości kozieradki

Zawartość tak wielu składników odżywczych to nie jedyna właściwość kozieradki, która pozwala na jej wykorzystanie w pielęgnacji włosów. Olejek wytłaczany z nasion tej rośliny ma np. działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może minimalizować problemy skóry głowy i wspomagać leczenie łupieżu. Z kolei dzięki zawartości fosfolipidów kozieradka pobudza syntezę białek, czyli wspiera naturalną odnowę komórkową.

Jak kozieradka działa na włosy?

Kozieradkę najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji włosów, choć stosowanie oleju z nasion kozieradki na cerę problematyczną też jest dobrym pomysłem. Warto skupić się jednak na włosach, bo to w tym zakresie ma zdecydowanie większy wachlarz możliwości:

  • powstrzymuje nadmierne wypadanie włosów,
  • wspomaga wzrost i zagęszcza włosy,
  • zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów,
  • odżywia i wzmacnia włosy od środka,
  • poprawia ogólną kondycję włosów i skóry głowy,
  • nadaje pasmom miękkość, elastyczność i blask.

Stosowanie kozieradki na włosy

Oczywiście znaczenie ma też to, w jakiej formie zastosujemy tę roślinę w pielęgnacji włosów. Sporadyczne stosowanie odżywki, w której kozieradka stanowi setną część procenta składu, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zdecydowanie najbardziej polecana jest wcierka do włosów z kozieradki. Można ją przygotować samemu z zaparzonych nasion (na 1 łyżkę ziaren potrzebne jest 150 ml wrzątku), a można kupić gotową. Ważne, żeby wcierać ją regularnie w skórę głowy – codziennie lub co drugi dzień. Najlepiej zacząć od stosowania kozieradki przed każdym myciem włosów, bo wówczas łatwiej ten rytuał wejdzie nam w nawyk.