Olejowanie włosów to metoda pielęgnacji pochodząca z indyjskiej tradycji. Była praktykowana w starożytności, ale na nasze szczęście przetrwała do dziś. Jest bardzo popularna i coraz więcej dziewczyn ją stosuje. Sprawdź, na czym polega olejowanie włosów i zobacz, czy zapewni ci wymarzone efekty.
Czym tak naprawdę jest olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to po prostu nakładanie olejku na włosy: całe pasemka, same końcówki lub skórę głowy. Taki sposób pielęgnacji stosuje bardzo dużo dziewczyn. Dlaczego? Ponieważ olejki bogate w wiele witamin, minerałów i NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) doskonale regenerują, odżywają i wzmacniają skalp. Zapewniają także ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Czy zamiast olejku można stosować silikony? Jeśli chcesz odżywić włosy od środka, nie powinnaś używać takich produktów. Natomiast jeżeli chcesz zabezpieczyć pasemka np. przed promieniami słonecznymi, silikony będą ci bardzo potrzebne. Niemniej jednak silikony oblepiając włosy, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i przenikanie składników odżywczych.
Co zyskamy dzięki olejowaniu włosów?
Zalet olejowania włosów jest naprawdę sporo. To, jak będą wyglądały twoje włosy po zakończonej kuracji, zależy od ich ogólnej kondycji i problemów, które będziesz chciała rozwiązać. Musisz wiedzieć, że olejowanie włosów:
- regeneruje uszkodzoną strukturę włosów
- hamuje wypadanie włosów
- przyspiesza wzrost włosów
- zapewnia włosom blask, elastyczność i sprężystość
- pomaga w leczeniu łupieżu
- reguluje pracę gruczołów łojowych
- przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek
- zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów
- zabezpiecza przed: promieniami UV, wysoką i dodatnią temperaturą, klimatyzacją, słoną i chlorowaną wodą, gorącym powietrzem z suszarki
- łagodzi podrażnienia skóry głowy
- wzmacnia i odżywia włosy
- wygładza i nabłyszcza włosy
Jak wybrać ten jedyny olejek do włosów?
Wszystko zależy od porowatości włosów. Te dzielą się na włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Do pielęgnacji włosów niskoporowatych wypróbuj olejki: kokosowy, lniany, słonecznikowy, babassu. Przydadzą ci się także masła: mango, Shea i cupuacu. Aby zadbać o włosy średnioporowate wykorzystaj: olej arganowy, olejek z pestek śliwki, olej ze słodkich migdałów, oliwę z oliwek, olejek makadamia, olej awokado. O włosy wysokoporowate najlepiej zadbają następujące oleje: lniany, z wiesiołka, z nasion bawełny, z ogórecznika, z dzikiej róży, z pestek winogron, z kiełków pszenicy.
Jak robić olejowanie włosów?
Olejowanie włosów powinno robić się raz lub dwa razy w tygodniu. Olejek trzymaj na włosach przez minimum 30 minut, a na skórze głowy – przez maksimum 2 godziny. Bardzo ważna jest systematyczność, bo tylko w taki sposób osiągniesz zachwycające efekty. Jest kilka sposobów olejowania włosów.
Olejowanie włosów na sucho
Jest to najczęściej stosowana metoda olejowania włosów. Polega na aplikowaniu na suche włosy olejku dobranego pod względem porowatości. Po upływie kilku godzin głowę myje się, a pasemka dokładnie rozczesuje. Olejek w tej metodzie nakłada się i na całą długość włosów, i na same końcówki lub skórę głowy.
Olejowanie włosów na mokro
Druga pod względem popularności metoda olejowania włosów. Olejek nanosi się na czyste i wilgotne pasemka. Pamiętaj, aby przed zabiegiem odcisnąć nadmiar wody. Przed olejowaniem na mokro nie musisz myć głowy. Wystarczy, że spryskasz włosy ciepłą wodą lub nawilżającym hydrolatem.
Olejowanie włosów w misce
To metoda olejowania włosów dla zaawansowanych. Do miski wlej około litr przegotowanej wody, a następnie dodaj jedną lub dwie łyżki oleju i kilka kropli kwasu hialuronowego, mleczka pszczelego, soku aloesowego lub innej substancji nawilżającej. Włosy zanurz w misce i trzymaj przez około trzy minuty. Po upływie tego czasu odsącz nadmiar wody, a na głowę nałóż foliowy czepek i ręcznik lub czapkę. Po 30 minutach zdejmij nakrycie głowy, a włosy umyj delikatnym szamponem.
Olejowanie włosów na odżywkę
Czyli metoda dla zaawansowanych. Nie dość, że musisz dobrać odpowiedni olejek, to do tego wybrać taką odżywkę, która spełni twoje oczekiwania i uzupełni działanie tego pierwszego kosmetyku. Olejowanie włosów w ten sposób polega na nałożeniu odżywki, a dopiero potem olejku lub odwrotnie. Następnie na głowę załóż foliowy czepek i ręcznik; po 30 minutach włosy dokładnie umyj.
Mycie głowy po olejowaniu włosów też jest ważne!
Zazwyczaj należy dwukrotnie umyć głowę: za pierwszym razem oczyszczającym szamponem, a za drugim łagodniejszym, nawilżającym specyfikiem. Równie dobrze głowę można umyć metodą OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka. Podczas nakładania odżywki dochodzi do zemulgowania olejku, co skutkuje jego szybszym usunięciem. Następnie głowę spłukuje się wodą i ponownie nakłada się odżywkę.